- Levereras som Dvd/Cd-rom.
Tapas är ett läromedel som introducerar eleverna i det spanska språket och de spanskspråkiga kulturerna. Eleverna uppmuntras att tidigt använda ord och enkla fraser.
För att eleverna lättare ska kunna förstå komplicerade strukturer presenteras ord och fraser i sin böjda form i styckeordlistorna bredvid texterna. I alla elevböckerna finns alfabetiska ordlistor från spanska till svenska, i Tapas 3 och 4 även från svenska till spanska. De grammatiska momenten är dolda i Tapas 1. I Tapas 2, 3 och 4 får eleverna upptäcka den spanska grammatiken med hjälp av särskilda övningar och en minigrammatik längst bak i respektive bok.
Visa mer
En obearbetad e-bok i HTML-format har ett linjärt strukturerat innehåll där text och bild följer löpande efter varandra. En obearbetad e-bok i HTML-format är en direkt återgivning av den tryckta originalboken. E-boken fungerar med skärmläsningsprogram, talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i en webbläsare, till exempel Google Chrome eller Firefox.
Läs mer om e-böcker på spsm.se.