- Levereras som Dvd/Cd-rom.
Iris är ett basläromedel i biologi för gymnasieskolan i enlighet med styrdokumenten i Gy 2011. Med ett enkelt språk, tydlig och flexibel struktur och fantastiska bilder gör författaren biologin både lockande och inspirerande.
Iris Biologi 2 är skriven för kurs 2 (100 p) och inleds med ett allmänt kapitel om cellen som livets byggsten samt huvudprinciperna för livets fortbestånd. Därefter behandlas Livets kemi, Cellen i funktion och Människan och andra djur i funktion.
Visa mer
En obearbetad e-bok i HTML-format har ett linjärt strukturerat innehåll där text och bild följer löpande efter varandra. En obearbetad e-bok i HTML-format är en direkt återgivning av den tryckta originalboken. E-boken fungerar med skärmläsningsprogram, talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i en webbläsare, till exempel Google Chrome eller Firefox.
Läs mer om e-böcker på spsm.se.