- Levereras som nedladdningsbar fil.
Viewpoints 2 Elevbok består av stimulerande och omväxlande texter av både nya och erkända författare från hela världen, bland andra John van de Ruit (Sydafrika), Evan Wright (USA), Arundhati Roy (Indien) och Jane Austen (England).
De autentiska och skönlitterära skildringarna är noga utvalda för att både väcka elevernas intresse och träna deras analytiska förmåga i genren. Detta ger läraren goda möjligheter att skapa intressanta diskussioner om innehåll, form, livsvillkor, samhällsfrågor och kulturella företeelser i olika sammanhang och delar av världen där engelska används.
Visa mer
Läromedel med anpassningar omfattas av upphovsrätt. Läromedel med anpassningar får endast användas av den som har en sådan syn- eller annan läsnedsättning som avses i 17 a § lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk. Anpassningar får endast användas av den person som de är avsedda för. Här hittar du mer information om vad anpassning enligt 17 a § innebär och hur produkterna får användas.
En e-bok i Textview-format är organiserad som en pärm med flikar, med förlagan som modell. Innehållsförteckning, löpande text, bilder och sakregister finns i var sin flik. Boken fungerar både med talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i läsprogrammet Textview som laddas ner kostnadsfritt från Legimus, Myndigheten för tillgängliga medier.
Textview finns endast för PC.