- Levereras som Dvd/Cd-rom.
- Taktila bilder kan skickas med kostnadsfritt vid beställning.
Språket, människan och världen är en introduktion till lingvistik,utvecklad för gymnasiekurserna Människans språk 1 och 2 på det humanistiska programmet.
I läromedlet lotsas eleverna genom språkvetenskapens olika delar. Här presenteras grunderna i ämnet, liksom den nyaste forskningen. Tanken är att eleverna ska få stifta bekantskap med en bred palett av språklig allmänbildning, snarare än detaljer om enskilda språk.
Visa mer
En e-bok i Textview-format är organiserad som en pärm med flikar, med förlagan som modell. Innehållsförteckning, löpande text, bilder och sakregister finns i var sin flik. Boken fungerar både med talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i läsprogrammet Textview som laddas ner kostnadsfritt från Myndigheten för tillgängliga medier.
Läs mer om e-böcker på spsm.se.