- Levereras som nedladdningsbar fil.
Boken visar hur den europeiska dominansen grundas och växer fram med begrepp som imperialism och kolonialism. Självklart behandlar Levande historia 8 revolutionerna i både Nordamerika och Frankrike samt de nya samhällsklasser och idéer de resulterade i. Vidare innehåller boken industrialiseringen i Europa och Sverige. I boken beskrivs hur konservatism, liberalism, socialism samt nationalism utvecklas.
Visa mer
Läromedel med anpassningar omfattas av upphovsrätt. Läromedel med anpassningar får endast användas av den som har en sådan syn- eller annan läsnedsättning som avses i 17 a § lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk. Anpassningar får endast användas av den person som de är avsedda för. Här hittar du mer information om vad anpassning enligt 17 a § innebär och hur produkterna får användas.
En e-bok i Textview-format är organiserad som en pärm med flikar, med förlagan som modell. Innehållsförteckning, löpande text, bilder och sakregister finns i var sin flik. Boken fungerar både med talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i läsprogrammet Textview som laddas ner kostnadsfritt från Legimus, Myndigheten för tillgängliga medier.
Textview finns endast för PC.