- Levereras som Dvd/Cd-rom.
Escalade Littéraire är ett läromedel i franska för steg 4-7 med tyngdpunkt på steg 5. Det är även lämpligt för högskolan.
Boken är en antologi med texter skrivna av nutida, moderna franska skönlitterära författare. Antologin innehåller 15 texter: utdrag ur romaner, noveller och poesi. Kapitel 11 i boken är skrivet av 2008 års nobelpristagare i litteratur J.M.G. Le Clézio.
Läsaren får stifta bekantskap med författare som Anna Gavalda, Marc Levy, Faïza Guène och Léopold Senghor. Efter varje text finns ordlistor och övningsuppgifter med tyngdpunkt på vokabulär, läsförståelse, hörförståelse och uttrycksförmåga. Särskild vikt läggs vid muntlig framställning. Till varje text finns dessutom en hörövning som presenterar författaren.
Visa mer
En obearbetad e-bok i HTML-format har ett linjärt strukturerat innehåll där text och bild följer löpande efter varandra. En obearbetad e-bok i HTML-format är en direkt återgivning av den tryckta originalboken. E-boken fungerar med skärmläsningsprogram, talsyntes och punktskriftsskärm. Du läser den i en webbläsare, till exempel Google Chrome eller Firefox.
Läs mer om e-böcker på spsm.se.